Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Így tartson hörcsögöt otthonában!

Így tartson hörcsögöt otthonában!

A gyakorlattal nem rendelkező (új) háziállat tartók választása gyakran a hörcsögre esik, mivel kicsi, aranyos, viszonylag könnyű a gondozása és barátságos is.

Itthon általában törpe vagy aranyhörcsöggel találkozunk az állatkereskedésben. A hörcsögök, ha megfelelően vannak gondozva, akár 2-5 évig is élhetnek. A nagyobb testű aranyhörcsögök kb 10-14 cm. hosszúak, míg a törpehörcsögök 5-7 centiméteresek. 

Éjszakai állatok, így akkor aktívabbak, nappal rendszerint leginkább alszanak. Rengeteg féle szín kombinációval lehet találkozni. 

“Magányos” állatok, így leginkább egyedül szeretnek lenni, társsal csak rövidebb ideig tarthatóak, így érdemes csak egy kisállatot beszerezni. 

Alapvetően a hörcsögök nem tartoznak a simogatható állatok közé, így csak akkor vásároljon hörcsögöt, ha ezt vállalni tudja! Minimálisan idomítható, de, ha olyan kisgyerek mellé szeretné, aki nap mint nap simogatni akarja, akkor inkább válasszon másik állatot.

Tartása:

Leggyakrabban üveg terráriumban szokták tartani őket, de előfordul, hogy sűrűn rácsozott ketrecben. A nagyobb testű hörcsögöknek min. 80x50 cm, míg a kisebbek számára 60x40 cm alapterületű lakóhelyet kell biztosítani. 

Kialakíthat nekik több emeletes otthon is, ám figyelni kell arra, hogy, míg felfelé szívesen másznak, lefelé igazából csak “esnek”, így érdemes puhára bélelni az alsó részt kb. 10-25 cm vastagon.

Ez azért is fontos, mert kifejezetten szeretnek föld alatti alagutakat kialakítani. Alomnak általában faforgácsot, papír almot vagy kender almot szoktak használni. 

Elengedhetetlen kellék természetesen az etető és itató tálka.

A hörcsögök kedvelnek homokban fürdeni és így tisztán tartani magukat, így érdemes beszerezni egy kis tálkát, amit csincsilla homokkal praktikus feltölteni. A játszótéri, valamint madárhomok nem megfelelő, mivel túl durvák a szemcséi, így az állat könnyen megsebesülhet.

TIPP: előfordul, hogy az állat a fürdésre szánt “homokozót” ürítésre fogja használni, ilyenkor érdemes még egy fürdőhelyet kialakítani. 

Mivel a hörcsög zsákmányállatnak minősül, így szeret “bujdosni”, így érdemes több búvóhely beszerzése is. Ilyen lehet például a hörcsögház, facső vagy hörcsögalagút.

TIPP: játék céljából elhelyezhet a terráriumban WC-papír gurigát, viszont általában ezt pár nap alatt el is pusztítja. Semmiképp ne használjon viszont újságpapírt, mivel a festékanyag mérgező a kisállat számára. 

Érdemes különféle játékokat beszerezni a kisállat számára, mint például a mókuskerék, így saját magát tudja szórakoztatni. Amennyiben szeretné kiengedni kedvencét, beszerezhet hörcsöglabdát is, amelyben kénye kedvére közlekedhet kiskedvence a lakásban. Ügyeljen viszont rá, hogy megfelelően zárja le a labdát.

Etetés, itatás:

Elsődleges táplálékuk a gabonafélékmagvak, viszont a törpehörcsögnek napi kb. 10g magra, az aranyhörcsögnek pedig 20g magra van szüksége. Magok közül adhatunk nekik diót, földimogyorót, kesudiót, napraforgómagot, pekándiót, pisztáciát vagy szelídgesztenyét. Vásárolhat direkt hörcsögöknek készült tápot, amely tartalmazza az összes magfélét, melyre kisállatának szüksége lehet. 

A magok mellett fontos, hogy hörcsöge friss zöldséget és gyümölcsöt - inkább csak ritkábban - is kapjon. A törpehörcsög heti fogyasztása 40g, míg az aranyhörcsögé heti 100g. 

FONTOS: a zöldséget, gyümölcsöt alapos mosás után adja csak házikedvencének! Ne adjon K-betűvel kezdődő (karfiol, karalábé stb.) zöldséget, gyümölcsöt, mivel azok puffadást okozhatnak! Kerülje a bolti, vegyszerezett salátákat is!

A következő zöldségeket, gyümölcsöket bátran adhatja kiskedvencének: paradicsom, sárgarépa, spenót, zeller, uborka, cukkini. Soha ne adjon neki viszont: csípős zöldségeket, fokhagymát, hagymát, nyers krumplit, sóskát, valamint a répa és paradicsom zöld részét!

Gyümölcsöt heti 1x alkalommal kapjon csak az állat. Amiket adhat: alma, körte, szilva, szőlő. Amiket TILOS: citrom és további egzotikus gyümölcsök, valamint almacsutka. 

A hörcsögök harmadik fontos tápláléka az állati fehérje. Vásárolhat élő tücsköt, kukacot, de fontos, hogy ezeket ne adja együtt magvakkal, zöldségekkel, mert hasmenés is kialakulhat tőle. Az eleségállatok a táplálkozásuk 10%-át tegyék ki lehetőleg.

FONTOS: a fehérjét soha ne adja egyidőben a zöldséggel, gyümölccsel, mivel hasmenést okozhat!

Gondozás:

Mivel a hörcsögök szagnyomokat hagynak maguk után - valamint az ételt is a faforgácsba rejtik -, így teljes takarítást végezni a terráriumon nem ajánlott, mivel a szagok eltűnése nagy stresszt tud okozni az állatnak.

A hörcsögök általában egy helyre végzik dolgukat, így célszerű csak azon a helyen, 1-2 naponta almot cserélni. Az elrejtett zöldségeket is érdemes (főleg nyári hónapokban) pár naponta kitúrni, mivel hamar megromolhat. 

TIPP: havonta takarítsa kedvence helyét úgy, hogy egyszerre csak a terrárium egyik felén cseréli az almot, majd később a másikon, így megóvva kiskedvence személyes terét.

Betegségek:

Amilyen kicsi állatok, annyiféle betegségük lehet, így érdemes nagy hangsúlyt fektetni kisállatuk viselkedésére. 

Atkák: általában másik állattól vagy fertőzött szénától alakulhat ki. Viszketés, gyulladt, piros bőr és szőrhullás jellemzi. Atka elleni spray (*link) használatával a betegség megszűntethető. Amennyiben nem javul 1-2 napon belül a kisállat állapota, vigye orvoshoz!

Aspergilis gomba: hörcsöge ilyenkor egy hólyagfertőzést kap, melynek tünetei: fokozott vízfogyasztás és vizelési inger. Ezt követően a hörcsög légzése nehézkessé válik, bőre begyulladhat, ritkán hasmenés is kíséri. Mindenképp vigye állatorvoshoz, mivel csak antibiotikumos kezeléssel állítható meg a gomba terjedése. 

Biotinhiány: hörcsögénél elöszőr erős szőrhullást tapasztalhat, később ekcémát. Kezelése egyszerű: adjon neki piros gyümölcsöket, melynek magas a H-vitamin tartalma.

Fogak: mivel a hörcsög rágcsáló, így elengedhetetlen, hogy megfelelően koptassa fogait, ezt magvak etetésével tudjuk elérni. Előfordulhat. hogy az alsó és a felső metszőfogak nem illeszkednek, így nem tudnak kopni rendesen, így szélsőséges esetekben tályog is kialakulhat. Ebben az esetben ajánlott egzotikus állatorvoshoz fordulni, ahol a túlnőtt fogakat rendszeresen tudják reszelni.

Hasmenés: leggyakrabban akkor alakul ki, ha túl sok zöldséget/gyümölcsöt kap az állat, valamint ha hirtelen megváltozik az étrendje. Ilyenkor hanyagolja a további zöldséget/gyümölcsök adagolását. 

Hibernáció: előfordulhat, hogy a hirtelen környezetváltozás miatt az állat hibernálódik. Ez könnyen összetéveszthető a halállal, viszont figyelje meg bajuszszálait, amelyek, ha mozognak, az állat csak hibernált állapotban van. Ekkora tegyünk melegebb helyre (ne sokkal), majd kb 1. óra alatt az állat “felébred”.