Tartása:
A nyúl lakóhelyének kialakításánál természetesen figyelembe kell venni, hogy mekkora a lakás/ház, ahol el tudjuk helyezni, azonban 100x50 cm-nél kisebb ketrecben SOHA NE tartson nyulat! Minél nagyobb ketrecet tud elhelyezni, a nyúlnak annál jobb.
Alapkellékek: a ketrecen kívül szüksége lesz: etetőtálkára, ez lehetőleg műanyag vagy kerámia legyen, itatóra, ami lehet önitató vagy egy egyszerű tálka, szénatartóra, alomtálcára, valamint, ha otthonosabbá szeretné tenni a ketrecet, beszerezhet kis házikót is.
Ketrec: mint már említettük, fontos, hogy minél nagyobb ketrecben tartsa a nyulat. Amennyiben lehetősége van, készíthet kifutót is a nyúlnak. Emellett fontos, hogy a ketrecet olyan helyre helyezze, ahol nincs huzat, valamint “csendesebb”, mivel könnyen megijednek.
Tipp: a nyulaknak egész nagy a mozgásigényük, így nem lehet őket folyamatosan csak a ketrecben tartani. Engedje ki őket a ketrecből, viszont ne hagyja magára, mivel mindent megrágnak! Fontos, hogy olyan helyen engedje csak ki, ahol viszonylag kevesebb az elektronikai eszköz, vagy gondoskodjon róla, hogy a nyúl azt ne rághassa meg!
Alomtál: alapvetően a nyulak tiszta állatok, nem kedvelik, ha a lakóhelyük koszos, így praktikus egyből egy sarokba odahelyezni az alomtálcát, távol a kijelölt “alvóhelyétől”. Fontos, hogy ürítés közben ne zavarja meg őket! Az alomtálcát érdemes heti 2-3 alkalommal cserélni, tisztítani. Fontos, hogy olyan almot tegyünk a tálcába, amely nagy mértékben képes felszívni a nedvességet, de nem ragad a nyuszi bundájára.
Alomtál fennmaradó részére tehetünk rágcsálóknak, nyulaknak készült szőnyeget vagy plédet is fektethetünk le, ha nem szeretnénk, hogy kedvencünk közvetlenül a ketrec aljazatával érintkezzen.
Melegebb időszakokban, akár kültéren is tarthatjuk kedvencünket. Ajánlott beszerezni egy nagyobb ketrecet, amelynek akár kifutója is van. A hely megválasztásához fokozottan ügyeljünk, lehetőleg hűvös, árnyékos helyre rakjuk, mert nyáron a nagy melegben hőgutát is kaphatnak háziállataink. Fontos, hogy zárt legyen minden oldalról, mert nyúl-és ragadozóbiztosnak kell lennie.
Etetés, itatás:
FONTOS: a nyúl ketrecében MINDIG legyen széna! Erre a kisállatnak folyamatosan szüksége van, mivel csak a széna tartalmazza azt a rostot, melytől a nyúl emésztése egészséges lesz, illetve ezzel tudja koptatni, folyamatosan növő fogait. Táplálkozásuk 80%-át minimum ennek kell kitennie, ahhoz, hogy egészséges nyulat neveljünk. Ezeket kiegészítheti a természetben előforduló növényekkel, például levágott fűvel vagy gyógynövényekkel, ha nem kertes házban lakik, akkor a vasárnapi ebédnél használt sárgarépa levelét is odaadhatja állatkájának. Ügyeljen viszont rá, hogy fokozatosan, először lehetőleg kiszárítva adagolja ezeket az állatnak, mivel, ha hirtelen fogyasztja, felfúvódást okozhat a magas víztartalom miatt.
Adhat kiskedvencének zöldséget (mindenképp BIO, növényvédőszertől mentes) is, viszont csak kis mennyiségben (pl. oregánó, koriander, bazsalikom, petrezselyem, különböző saláta) valamint egy-egy marok pelletált tápot is. Ez azért is praktikus, mivel a jó minőségű pelletált tápoknak magas a rosttartalma, így a normál bélműködést képesek fenntartani. Emellett még fontos az alacsony fehérje- és szénhidráttartalom és a homogénség, mivel ha nem csak pellet van benne, akkor nyulunk ki is válogathatja és nem eszi meg a számára hasznos pelletet, hanem csak a ”haszontalan” alkotókat, amely számára olyan mintha mi emberek csak csokit ennénk.
Adható növények listája
Pitypang | Lóhere | Papsajtmályva |
![]() |
![]() |
![]() |
Pásztortáska | Útifű | Tyúkhúr |
![]() |
![]() |
![]() |
Gyümölcsöt, jutalomfalatot (almaszirom, borsópehely, répaszirom) a cukortartalom miatt csak nagyon kis mennyiségben adjon nekik, a magas cukortartalmúakat viszont kerülje (banán), mert hízlalnak, valamit hasmenést okozhatnak.
Tipp: ne etesse túl a nyulat, mivel gyakori, hogy elhíznak, kis mennyiségben adagolja a száraz eledelt.
Amivel NE etesse: vannak olyan növények, melyeket semmiképp ne adjon házikedvencének, ezek pedig a következők: egzotikus gyümölcsök (pl. narancs), karfiol, kelbimbó, bodza, földi tök, pipacs, csillagvirág, boglárka stb.
A széna mellett a legfontosabb, hogy kiskedvencének mindig álljon rendelkezésre víz. Ehhez a legpraktikusabb, ha egy ketrecre szerelhető önitatót szerez be, így a nyúl nem tudja azt megrágni, valamint nem fogja tudni szétpancsolni a vizet.
Gondozás:
Nem túl köztudott, de a nyulaknak is készítettek védőoltást is.
Szerezzen be egy nyúl kefét, mellyel időnként (főleg vedléskor) át tudja fésülni a nyuszit. Mivel az otthon tartott nyulak nem akkora mértékben használják karmaikat, mint vadonélő társaik, így érdemes néha ellenőrizni, hogy nem nőttek-e túl, ha igen, le kell vágni a karmokat.
Ezeken kívül természetesen folyamatos ellenőrzést igényel a nyulak foga is. A metszőfogak könnyen túlnőhetnek, abban az esetben, ha a nyúl nem koptatja eléggé, tehát nem kap elég szénát, vagy, ha az alsó és felső fogak nem egyformán nőnek. Ebben az esetben keressen fel egy egzotikus állatorvost, ahol le tudják csiszolni kedvence túlnőtt fogait.
FONTOS: az állat soha ne kapjon semmilyen édességet, csokit vagy kenyérhéjat! Ezen ételek ugyanis könnyen hasmenést okozhatnak.
Tipp: a húsvéti időszakban a gyerekek kedvelik a kezükbe venni a nyulakat és simogatni őket. Fontos, hogy, ha a nyuszi ledermed és szaporán veszi a levegőt, akkor fél. Ilyen szituációban érdemes a nyuszit visszahelyezni a ketrecbe.
Betegségek, oltások:
Mint minden kisállatnak, a nyulaknak is lehetnek betegségeik. Kevesen tudják, de a nyulakat is kell(ene) évente oltani: a mixomatózis (vérszívók terjesztik) és az RHD (nyulak vérzéses betegsége) ellen. Amennyiben az állat oltatlan és elkapja a betegséget, az minden esetben elhalálozáshoz vezet, mivel ezekre a betegségekre gyógymód nincs.
Oltassa be kedvencét évente állatorvosával!
Fibromatózis: a nyúl bőr alatti szövetében kialakuló daganatos betegség. Megelőzése hasonlóan történik, mint a mixomatózisnál.
Angolkór: amennyiben kisállata nem kap elég ásványi anyagot, angolkór alakulhat ki nála. Megelőzése kifejezetten egyszerű, mindig biztosítson megfelelő táplálékot: jó minőségű tápot, szénát, valamint csak bio zöldségeket.
Egyszerű hasmenés: általában a nem megfelelő táplálkozástól alakul ki. Megfelelő diétával elmúlik, amennyiben nem, keresse fel állatorvosát.
Fülgyulladás: idős állatoknál gyakori betegség, mivel az állat már nem képes megfelelően tisztítani magának, valamint előfordulhat, hogy a kisállat huzatot kapott. Mindenképp forduljon állatorvosához, aki felírja a megfelelő antibiotikumot, fülcseppet.
Szájgyulladás: kialakulhat a túl kemény eledel hatására, illetve, ha növényvédő szerrel kezelt táplálékot eszik az állat. Keresse fel állatorvosát, valamint biztosítson sok A, B és C-vitaminban gazdag tápanyagot.
FONTOS: csak BIO, növényvédőszertől mentes zöldségeket adjon kisállatának!
Tályog: valamilyen bakteriális fertőzés vagy sérülés következtében alakulhat ki. Amennyiben kisállatán gennyes gyulladást lát, azonnal keresse fel állatorvosát! Ne kezdje el házilag fertőtleníteni a sebet!
Felfúvódás: hibás táplálék miatt vagy fertőzés miatt alakulhat ki. A megfelelő probiotikum és diéta hatására elmúlik. Ajánlott a ricinus- és parafinolaj használata is.
TIPP: a széna mellett csak kis mennyiségű egyéb táplálékot adjon kedvencének, így megelőzheti, hogy állata elhízzon!