Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Tengerimalac alapinformációk - minden, amit tudnia kell!

Tengerimalac alapinformációk - minden, amit tudnia kell!

A tengerimalac alapvetően Dél- Amerikából származik, hosszú és rövid szőrű változata is elterjedt. A rövid és hosszú szőrűn belül is számtalan fajtával találkozhatunk, a rövidhez tartozik például az angol rövidszőrű, amerikai bóbitás, angol bóbitás és rozettás, a hosszúhoz pedig a sheltie, merinó, angóra, koronás vagy a perui.

Megfelelő gondozás mellett az állat akár 6-8 évig is élhet

TIPP: a tengerimalacot (megfelelő hozzászoktatás után) akár a szabadban is lehet tartani, ám ilyenkor ketrecét érdemes teljesen zárhatóvá tenni, valamint megfelelő szigetelést biztosítani az állat számára. A vizet is többször kell ellenőrizni, mivel könnyen befagyhat. 

Ezen kívül figyelni kell rá, hogy a ketrec (főleg a nyári időszakban) megfelelően árnyékos helyen legyen. 

Mindig két kézzel fogja meg az állatot, mivel nagyon sérülékenyek. 

Amennyiben több állat beszerzésén gondolkodik, érdemes még fiatalkorban összeszoktatni őket. Ez ajánlatos is, mivel a tengerimalacok társas lények, sokkal jobban érzik magukat párban. 

Méreteit tekintve, általában 20-25 centiméter hosszúak, a hímek tömege 1100g körül mozog, míg a nőstények tömege 700g. 

Nappali állatok, így a hörcsögökkel ellentétben, nappal lesznek aktívabbak. Emellett zsákmányállatok is, így ügyelni kell, hogy megfelelő mennyiségű búvóhely legyen biztosítva az állat számára. 

Tartása:

Két állat vásárlása esetén az ajánlott ketrec alapterülete minimum 100x50 cm legyen, de ha nagyobb ketrec is elfér lakásában, akkor érdemes azt választani. A ketrecet érdemes olyan helyre helyezni, ahol nem éri huzat. 

Mivel nagy a mozgásigényük, így érdemes kifutót készíteni nekik. 

A tengerimalacok területvédő állatok, így, ha több állata van, szerezzen be mindegyiknek külön házat. Ügyeljen rá, hogy ez a ház lapostetős legyen, mivel ülőhelynek is használják. 

Gondoskodjon ezen kívül több búvóhelyről is, beszerezhet például hidat, fűbarlangot vagy akár alagutakat is.

Mindenképp szüksége lesz etető és itató tálra, valamint szénatartó(k)ra is. Figyeljen rá, hogy megfelelő magasságba rakja fel ezeket, valamit arra, hogy kisállata ne tudjon beszorulni a rácsok közé.

Elengedhetetlen kellék még az alom, amelynél a legideálisabb a pellet és faforgács közös használata. A nedvszívó képességük elég magas, így megkönnyíti a ketrec higéniájának fenntartását. A kellemetlen illatokat is csökkenti, így ráérünk hetente cserélni az elhasználódott almot.

Tipp: A pelletet önmagában nem ajánljuk használni, mert fájdalmas lehet a malacka érzékeny talpának. Viszont a faforgáccsal való használata kifejezetten előnyös is lehet, mivel a pelletnek nagy a nedvszívó képessége, így a vizeletet is magába szívja, ezzel a szagokat is csökkentve. A pelletet szórjuk alulra, majd erre vastagon rakjunk faforgácsot, amely már kellően puha lesz a kedvencünk talpának.

Etetés, itatás:

Tengerimalac növényevő állat, az idejének nagy részét legeléssel tölti. Így az étrendjének 80%-át széna tegye ki, a magas rosttartalma hozzájárul az egészséges emésztés fenntartásához és segít a fogainak koptatásában. Erre azért van szükség, mert a fogaik folyamatosan nőnek, ha túlságosan megnyúlnak, az étvágytalansághoz, fogyáshoz és egyéb fájdalmakhoz vezet. Következő 10-15%-ot pelletált tápok tegyék ki, melyek rosttartalma eléri a minimum 20%-ot.  A fennmaradó pár %-ban lehet adni kedvencünknek friss lédús zöldséget (petrezselyem-, répa zöldje, cékla, zeller és levele, paprika, pasztinák, padlizsán, cikória levele, borsópehely, sárgarépa szelet) vagy jutalomfalatként alacsony cukortartalmú gyümölcsöket (alma, körte, görögdinnye), mivel szervezete nem tud C-vitamint előállítani, ezért ezt a megfelelő ételekkel kell bevinni. Semmiképp ne adjon neki viszont babot, magokat, káposztát vagy permetezett zöldséget, gyümölcsöt. 

Ne adjon nyulaknak való pelletet, mivel az nem tartalmazza a megfelelő mennyiségű vitaminokat. 

Tipp: Ha teheti szedjen friss füvet vagy gyógynövényeket, melyek kiváló C-vitaminforrásként szolgálnak.

Adható gyógynövények: pitypang, tyúkhúrt, lóherét, vöröshere, pásztortáskát, útifű

Fontos!: Kedvencünk számára a széna, olyan mint számunkra zeller és a száraz tápok mint a csoki. Nyilván ő is mindig „csokit” enne, ezért soha ne engedjünk a csábításának, ha különböző hangjelzésekkel vagy nem evéssel próbálkozna. Ha engedünk a csábításának, akkor szép lassan hozzá fog szokni, hogy követelőzéssel elérhet bármit és nem fogja megenni a számára oly hasznos szénát. Amennyiben ez bekövetkezik, az emésztési rendellenességekhez vezetne a későbbiekben.

Gondozás:

A tengerimalacoknak havi egyszer le kell vágni a körmüket. Ezt úgy érdemes, hogy egy törölközőbe csavarja kiskedvencét, majd óvatosan, egyenként vágja le a körmöket. Ügyeljen rá, hogy ne vágja túl rövidre, valamint ne vágjon bele a húsába.

Főleg a hosszabb szőrű fajtákat legalább heti 2-4 alkalommal érdemes puha kefével vagy fésűvel átfésülni. Ennek következtében az állat szőre nem lesz gubancos, valamit sokkal fényesebb lesz és egyszerűbb tisztán tartani. 

Havonta egyszer érdemes meg is fürdetni a malacot, ehhez kisállatoknak készült sampont használjon! Ezzel elkerülheti, hogy állatkája bőrfertőzést kapjon. 

A ketrecet érdemes hetente egyszer alaposan kitakarítani. Az almot teljesen távolítsa el, majd öntsön a helyére újat.

Betegségek:

Mindenképp forduljon orvoshoz, ha a kisállat étvágytalan: amennyiben már 6-12 órája nem evett, az valamilyen betegség jele. 

Fogyás: érdemes a malacot hetente mérni, így tudja megfigyelni, hogy állatkája mennyit hízott/fogyott. Amennyiben feltűnő fogyást érzékel, azonnal forduljon állatorvosához. 

Fogak: amennyiben azt látja, hogy állata furán eszik, nézze meg a fogait, ugyanis elő szokott fordulni, hogy a metszőfog letörik. Ekkor pár napig mesterséges módon kell etetni az állatot, amíg a foga visszanő. Azonban a furcsa evés jelezheti az állkapocs-gyulladást is.

Szőrhullás: mivel a tengerimalacok nem hullajtják a szőrüket, így, ha azt veszi észre, az valamilyen betegségre utal. Általában valamilyen bőrbetegség áll a szőrhullás hátterében. Ha sebet is látunk az állaton, akkor nagy valószínűséggel tályog alakult ki, ilyenkor egyből állatorvoshoz kell vinni az állatot.

Húgyúti megbetegedések tünetei: fogyás (akár jó étvágy mellett is), lehangoltság, púposodó hát, nehéz vizeletürítés, véres vizelet, hangadás vizeletürítés közben, vizelet szaga/állaga megváltozik, súlyos esetben vizelet visszatartás.

Tályog: elmozduló fogak, vagy azoknak rendellenes kopása által a baktériumoknak lehetősége nyílik bejutni a fogmederbe, ahol azok gennyes elváltozásokat, tályogot idézik elő, ilyenkor egyből állatorvoshoz kell vinni az állatot.